АБХ’ЯНГАМ — аюрведичний масаж-промаслювання, в основі якого лежить взаємодія з тілом, спрямована на оздоровлення всіх органів. Завдяки спеціально підібраним оліям і лікувальним травам, абх’янгам живить і омолоджує шкіру, покращує роботу внутрішніх органів і систем, ефективно впливає на ментальне здоров’я. Цей аюрведичний масаж покращує сон і кровообіг, зміцнює і заспокоює центральну нервову систему, омолоджує організм, врівноважує гормональну систему, виводить токсини з організму, робить еластичними м’язи і здоровішими суглоби. Під час масажу терапіст працює з теплими натуральними оліями, які розслаблюють тіло та позбавляють розум від нав’язливих думок.
Абх’янгам належить до основних терапій панчакарми. Основні види масажу абх’янгам:
АГНІ — це наш «вогонь» травлення і обміну енергії. Розрізняють чотири типи агні (метаболізму): непостійний (viṣama), надлишковий (tīkṣṇa), слабкий / уповільнений (manda) і рівний (sama). Тип агні залежить від стану дош.
АМА – токсини. Це залишки незасвоєної або частково засвоєної, через слабкий травний вогонь, їжі.
БАСТІ — одна з основних процедур панчакарми. Оскільки розбалансована Вата доша є причиною більшості хвороб і основне місце локалізації Вата доші – у кишківнику, то при лікуванні приблизно половини всіх захворювань рекомендується процедура Басті.
Басті — лікувальна клізма олійно-трав’яного складу, яка вводить лікувальні речовини в пряму кишку, котрі не тільки розчиняють і виводять нашарування токсинів, а й всмоктуються слизовою, сприяючи оздоровленню внутрішніх органів. Також ефективно зменшуються запальні процеси в організмі, больові відчуття у суглобах, покращується лімфоток, нормалізується робота КШТ.
“Чарака-Самхіта” (найдавніший авторитетний посібник по аюрведі) стверджує, що терапія Басті уповільнює процес старіння, підсилює опірність хворобам, збільшує тривалість життя, покращує активність мозку, робить приємним голос і нормалізує колір обличчя. Басті корисний всім – молодим, зрілим і літнім. Масляная микроклизма 100 мл. Количество раз сколько скажет доктор. На детоксе одна
ВАСТІ — це масляна ванночка, яка виконується на декількох ділянках – грудна клітина, поперек, верхня частина спини, коліна. Роблять ванночку з тіста, а потім поступово заливають у неї теплу олію. Лікувальна олія глибоко проникає в тканини і сприяє оздоровленню шкіри, м’язів, кісток і суглобів. Поліпшуються лімфоток і кровоток, видаляються продукти метаболізму, токсини та шлаки. Як результат – ефективне відновлення тканин, усунення запальних процесів, полегшення болю та відчуття легкості.
ВІРЕЧАНА — прийом проносного складу для виведення ами з організму. Дана процедура допомагає очистити тонкий кишківник, печінку, жовчний міхур, ефективно виводить токсини з крові. Проносні склади для віречани підбираються індивідуально, з урахуванням конституції людини і стану здоров’я. Віречана проводиться тільки за призначенням лікаря аюрведи. Дана процедура заспокоює Пітта дошу та звільняє кров від токсинів.
ГРИВА ВАСТІ — зсанскритуперекладаєтьсяяк«шия»та«ємкістьабозбереженнячого-небудьвсередині». Грива Васті — ванночка з тіста з олією, яка фіксується в районі потилиці. Дуже ефективна терапія при лікуванні шийного спондильозу. Рекомендується для усунення хронічного болю в шиї та зменшенні частоти мігрені. Під часпроцедуривідбуваєтьсяпромаслювання іодночаснепрогріванняшийно-комірцевоїзони. З цільного борошна готуєтьсятісто.Після чого з тіста ліплять продовгастий «колодязь»,діаметром10-12сантиметрівігерметичноприклеюютьнашиютакимчином,щобнакритишийніхребціідодатково пару хребцівгрудноговідділу.Потімвцей «колодязь»повільновливаютьтеплулікувальну оліюабоспеціальнийвідварзлікувальнихтрав.
ГХІ — очищене топлене вершкове масло. Використовується в аюрведі як інгредієнт більшості лікувальних препаратів і важливий елемент в панчакармі. Головне завдання масла гхі — зібрати і вивести токсини, які накопичились у кишківнику, щоб процес очищення організму (панчакарма) відбувся максимально ефективно і легко.
Масло Гхі підтримує необхідний рівень зволоження травного тракту, оздоровлює печінку, живить нервові тканини організму, кістковий і головний мозок, в результаті чого збільшується гострота розуму. Щоденний прийом масла ГХІ позитивно впливає на зір, травлення, пам’ять і шкіру, покращує вироблення статевих гормонів і вважається кращим засобом для омолодження організму та збереження молодості.
Гхі також застосовується в аюрведичній кулінарії.
ДЖАНУ ВАСТІ — олійна ванночка на коліна. Процедура покращує кровопостачання суглобів, підвищує їх рухливість і усуває запальні процеси.
ДОША — в перекладі з санскриту означає «той, що виходить з рівноваги». Це енергія, яка контролює діяльність організму. Дошами називаються три основні життєві енергії (Пітта, Вата і Капха), які керують всіма фізіологічними процесами в людському тілі і впливають на психоемоційний та розумовий стан окремо взятої особистості.
КАТІ ВАСТІ — олійна ванночка на зону попереку. Її основне завдання — профілактика або лікування хвороб спини. За допомогою традиційних відварів з трав, які використовуються в цій процедурі, можна знизити болючі відчуття від спондильозу, остеопорозу, ішіасу, чи навіть їх позбутись.
На тілі, в хворобливій області хребта, робиться «колодязь» з тіста, який на визначений час наповнюють теплою фітоолією.
КІЖИ — лляні мішечки, наповнені сіллю або цілющими травами. Використовуються в панчакармі як прогріваючи терапії. Кіжи чудово усувають біль ревматологічного характеру, знімають м’язові спазми і запалення, прискорюють процес виведення токсинів з організму, роблять тіло гнучким і більш рухливим, прискорюють одужання після спортивних травм, розслабляють і знімають психоемоційну напругу. Органи та тканини насичуються киснем, швидше відбувається обмін речовин.
В Shambala ми пропонуємо два типи цього масажу: кіжи з сіллю та джамбіра кіжи (до складу входять: куркума, лимон, часник, насіння кропу, лікувальна олія).
МАРМА — енергетичний центр тіла, точка зв’язку між матерією та свідомістю. Марма розташовуються в місцях з’єднання нервів, вен, артерій, сухожиль, кісток і суглобів.
МУКХА ЛЕПАМ – трав’яна маска для обличчя. Це невід’ємна частина краси індійських жінок. Мукха Лепам – 100% натуральна маска, в основі якої – індійські трави. Її ефект спрямований на очищення, тонізацію й зволоження шкіри. Мукха Лепам зменшує зморшки, вирівнює тон шкіри, зменшує темні круги під очима та робить шкіру сяючою.
НАС’ЯМ — аюрведична процедура закапування в ніс масел або лікарських препаратів. Забезпечує лікування від алергії, гіперемії, мігрені, синуситів, ринітів, носових інфекцій. Нас’ям чудово очищує носову порожнину, запобігає розмноженню шкідливих мікроорганізмів, поліпшує дихання, позитивно впливає на загальне самопочуття людини. Багато з олій, які використовуються в Нас’ям, мають заспокійливу дію, тому процедура допомагає подолати безсоння, позбутися стресу, нормалізувати роботу щитовидної залози, покращити кровообіг в голові. З огляду на те, що ніс — це “двері” в мозок, дана процедура має потужну лікувальну дію.
ПІЧУ — ще одна теплова процедура в арсеналі аюрведи. Її суть зводиться до локального олійного прогрівання за допомогою лляної тканини, ретельно просоченої лікувальними оліями. Терапія дуже приємна і розслаблююча. Використовується в якості природнього знеболюючого засобу. Пічу відмінно знімає ревматичні і артритні болі, відновлює рухливість м’язів і гнучкість суглобів, рекомендується при хворобах нервової системи.
ПРАНА — життєва сила. У йозі вважається, що прана пронизує весь Всесвіт. Прана є центральним елементом в аюрведі та йозі. За уявленнями йоги, прана протікає в людському тілі через канали, які називаються наді. Прана найдоступніша через дихання, але у найбільшій концентрації вона міститься у крові, чоловічому сімені, жіночих вагінальних рідинах. Четвертий щабель класичної йоги вчить керувати потоками прани за допомогою дихальних вправ.
ПРАНАЯМА — контроль над диханням, дихальні вправи у йозі. Дихання бере участь у всіх процесах життєдіяльності організму. Правильне дихання допомагає нормалізувати роботу внутрішніх органів і залоз, покращити циркуляцію крові і разом з нею забезпечити киснем клітини організму.
ПРУШТА ВАСТІ — аюрведична терапія у вигляді олійної ванночки на плечовий пояс. Знімає біль і напругу і м’язах. Підвищує кровопостачання плечових суглобів, покращує їхню рухливість. Проявляє седативну, протизапальну і розслаблюючу дію.
РАСАЯНА — омолоджуючий засіб або терапія, які сприяють оновленню, регенерації та відновленню клітин, тканин і органів тіла. Омолодження — один із основних підходів в аюрведі, спрямований на підтримку здоров’я людини. Расаяна-терапія перешкоджає старінню, подовжує життя, очищує свідомість і покращує функціонування розуму. На фізичному рівні расаяни дають тілу силу та очищують його. Такий омолоджуючий вплив пояснюється балансуючим впливом на всі системи та органи людської фізіології. Насамперед, расаяни збалансовують діяльність травної, ендокринної та імунної систем.
СВЕДАНА — індійська лазня. Це лікувальна і косметична процедура. Сведана — одна з головних підготовчих процедур панчакарми. Вона працює за принципом лазні і спрямована на швидке відновлення руху прани в нашому тілі. Тіло людини пропарюється в спеціальній бочці з натуральними оліями. Під час цієї процедури голова знаходиться назовні, а тіло активно потіє. В цей час пара огортає все тіло, глибоко проникає в нього і виводить токсини на поверхню шкіри, не перегріваючи організм і не викликаючи зайвої напруги. Тепло підсилює кровообіг і активізує роботу залоз секреції. Ця процедура — ефективний засіб для виведення токсинів з організму, посилення його захисних сил, а також глибокого очищення шкіри.
СНЕХАПАНАМ — внутрішнє промаслювання. Воно призначається на початку панчакарми, після першої консультації з лікарем аюрведи, відповідно до стану дош, показників здоров’я та фізіології в цілому. Процедура дуже проста — вранці, натще, перорально приймається прописана лікарем конкретна доза розтопленого вершкового масла (гхі), яка збільшується з кожним днем. Процедура розрахована на декілька днів.
ТАРПАНАМ – процедура, яка відповідає за очищення очей. Це прекрасний спосіб профілактики великої кількості захворювань очей. Після курсу також добре зміцнюються зорові нерви та очні м’язи.
ТРІФАЛА — омолоджуючий лікарський засіб, який можна вживати як окремо, так і в поєднанні з іншими препаратами. Тріфала є однією з найбільш популярних формул в аюрведі — збалансований мікс рослинних екстрактів забезпечує повне очищення організму. Відбувається не тільки виведення токсинів з травного тракту, а й очищення печінки і загального кровотоку. Оскільки запускається процес природнього внутрішнього детоксу, як наслідок відбувається значне зниження рівня холестерину і артеріального тиску, оновлення тканин, налагодження здорової роботи КШТ і репродуктивної системи людини.
УДВАРТАНАМ — інтенсивний сухий масаж всього тіла трав’яними порошками. Удвартанам схожий за дією зі скрабом і застосовується для поліпшення циркуляції крові та покращення ліпідного обміну. Часто рекомендується при наявності зайвих жирових відкладень, целюліту, в’ялості м’язів, слабкому кровопостачанні, початкових стадіях цукрового діабету. Шкіра, під впливом трав’яного пілінгу, насичується живильними трав’яними екстрактами, стає еластичною та ніжною. Трави м’яко знімають зі шкіри ороговілі частинки епітелію та токсини, не видаляючи при цьому цінну вологу.
УРО ВАСТІ — олійна ванночка на зону грудної клітини. Процедура спрямована на лікування різного роду захворювань дихальної системи — астма, бронхіт, респіраторні хвороби. Ефективна для зняття больових відчуттів в м’язах грудей і діафрагми. Уро Васті рекомендована як «помічник» в процесі реабілітації після інфаркту, а також при аритміях і стенокардії. Сприяє зміцненню серцевого м’язу.
ЧАВАНПРАШ — аюрведичний еліксир здоров’я та молодості. Складається з сорока дев’яти натуральних природних компонентів. При внутрішньому застосуванні цієї расаяни, у людини зберігається молодість, міцна пам’ять, здоров’я, сексуальна сила і хороше травлення.
ШАМБАЛА — міфічна країна, котра згадується в індуїстських і буддистських переказах та пророцтвах, схована десь в Гімалаях. Отримала значний відгук в езотериці як місце, де зберігаються таємні знання. Країна, яку пізніше ототожнювали з Шамбалою, вперше згадується в європейській літературі у віщвнтійському творі під умовною назвою «Сказання про Індійське царство» (середина XII ст.)
Шамбала — це високорозвинена духовна країна, що існує одночасно у трьох вимірах: астральному, ефірному і фізичному. Шамбала – це країна мудреців, яку важко знайти і в яку неможливо потрапити без запрошення. В Шамбалу пускають тільки обраних людей, котрі заслужили таке запрошення благочестивим і богоугодним життям. Однак мешканці Шамбали часто бувають у нашому світі, щоб допомогти правителям різних країн прийняти вірні рішення у важкі часи в інтересах свого народу.
ШИРОДХАРА – аюрведична процедура, спрямована на роботу з психоемоційним станом людини. Під час широдхари на чоло пацієнта, в область «третього ока», тонкою цівкою ллють теплу олію з різною амплітудою руху. Широдхара робить розум більш врівноваженим, усуває відчуття втоми, лікує безсоння, запобігає передчасній сивині і випадінню волосся, зменшує головний біль, допомагає у лікуванні мігрені. Сприятливо впливає на рівень кров’яного тиску, допомагає в лікуванні очей, носа, горла і вух (основні хвороби при дисбалансі Вата доші). Покращує роботу щитовидної залози, відновлює баланс між розумом, тілом і свідомістю.